JUNIORLANDSHOLDET RIFFEL

on November 6 by

 

Riffelsektionens juniorlandshold for ISSF-disciplinerne 10m og 50m er oprettet med henblik på udvikling af skytter til elitegruppen under Dansk Skytte Union. Juniorlandsholdet består af nogle af Danmarks bedste dame- og herrejuniorskytter, som i fremtiden sigter på at præstere ved et mesterskab (OL, VM, EM), eller som satser på at komme med i elitesatsningen i fremtiden. Juniorlandsholdsgruppen skal altså ses som et muligt springbræt – et skridt på vejen til elitesatsningen. Landsholdet består af max. 10 skytter i alderen 14-20 år.

Har du lyst til at komme på Riffelsektionens juniorlandshold? Læs mere her.

Du kan også følge juniorlandsholdet på Facebook.

Her kan du følge juniorlandsholdet aktiviteter 2018

 

Juniorlandsholdet 2018:


..
Anna Skade Nielsen
Årgang: 1998
Klub: Særslev Skytteforening
Tilknyttet: Talentcenter Syd
Discipliner: 10m luftriffel
..
..
..
..

..
Christinna Herskind
Årgang: 1998
Klub: Aalborg Skyttekreds
Tilknyttet: Talentcenter Århus
Discipliner: 10m luftriffel, 50m 60 liggende og 50m 3×20
..
   ISSF: Christinna Herskind
   Christinna Herskind Shooting
..


..
Henriette Nielsen
Årgang: 1998
Klub: Særslev Skytteforening
Tilknyttet: Talentcenter Syd
Discipliner: 50m 60 liggende og 50m 3×20
..
   ISSF: Henriette Nielsen
..

..

..
Josefine Laursen
Årgang: 2001
Klub: Viborg Skytteforening
Tilknyttet: Talentcenter Vest
Discipliner: 10m luftriffel, 50m 60 liggende og 50m 3×20
..
   ISSF: Josefine Laursen

   Josefine Laursen Shooting
..

..
Kristine Christensen
Årgang: 1999
Klub: Trehøje Skytteforening
Tilknyttet: Talentcenter Vest
Discipliner: 50m 60 liggende og 50m 3×20
..
   ISSF: Kristine Christensen
..
..

..
Lærke Fabricius
Årgang: 2001
Klub: BPI
Tilknyttet: Talentcenter Syd
Discipliner: 10m luftriffel
..
..
..

..

..
  Mikkel Damholt Hansen
Årgang: 1999
Klub: Trehøje Skytteforening
Tilknyttet: Talentcenter Vest
Discipliner: 10m luftriffel, 50m 60 liggende og 50m 3×40
..
   ISSF: Mikkel Damholt Hansen
..
..

..
Nicklas Kildehøj
Årgang: 1999
Klub: BPI
Tilknyttet: Talentcenter Syd
Discipliner: 10m luftriffel
..
   ISSF: Nicklas Kildehøj
..
..

..
Sara Hvidberg
Årgang: 2001
Klub: Fløng-Hedehusene Sportsskytteforening
Discipliner: 10m luftriffel, 50m 60 liggende og 50m 3×20
..
   Sara Hvidberg Shooting
..
..
..

..
Stephanie Grundsøe
Årgang: 2000
Klub: Gundsølille Skytteforening
Tilknyttet: Talentcenter Øst
Discipliner: 10m luftriffel, 50m 60 liggende og 50m 3×20
..
   Stephanie Grundsøe Shooting
..
..



Landstræner:

Anni Bissø
..
..
..
..
..
..
..

 

 

Comments are closed.