HÆDERSBEVISNINGER

on October 1 by

Her finder du en oversigt over alle modtagere af Dansk Skytte Unions hædersbevisninger.

Reglerne for tildeling af Dansk Skytte Unions hædersbevisninger kan ses her.

Hædersbevisningerne er:

  • Erik Sætter-Lassens Vandrekæde
  • Æresmedlemmer
  • Ærestegn
  • Hæderstegn
  • Diamantnål
  • Erik Sætter-Lassens Lederpokal
  • Poul Glesner’s Fortjenstpokal
  • Kvindepokalen
  • Juniorpokalen
  • Ungdomspokalen
  • Veteranpokalen

 

ERIK SÆTTER-LASSENS VANDREKÆDE ÆRSMEDLEMMER
2018 Steffen Olsen 2009 Bjarne Sanddahl
2017 Torben Grimmel 2007 Bendt Rasmussen
2016 Jesper Hansen 1993 Poul Glesner
2015 Christian Kruse 1993 Henning Jørgensen
2015 Christian E. Andersen 1993 Svend Aage Rasmussen
2015 Christian B Pedersen 1972 Svend Rasmussen
2014 Charlotte Jakobsen
2013 Jesper Hansen
2012 Anders Golding ÆRESTEGN
2011 Anders Golding 1991 Henning Jørgensen
2011 Jesper Hansen 1983 Henry Hove
2011 Martin Holmgaard 1979 Svend Aage Rasmussen
2010 Charlotte Jakobsen 1975 Poul Glesner
2009 Charlotte Jakobsen 1970 Svend Rasmussen
2008 Torben Grimmel 1967 Finske skytteledere
2007 Charlotte Jakobsen 1963 Erik Sætter-Lassen
2006 Charlotte Jakobsen 1958 Birger B. Andersen
2005 Charlotte Jakobsen 1956 A. O. Adolph
2004 Susanne Meyerhoff 1956 Christian Andersen
2003 Susanne Meyerhoff 1952 J. C. Bilbo
2002 Charlotte Jakobsen 1951 Løvenskjold
2001 Carsten Brandt 1951 R. M. Vik
2000 Torben Grimmel
1999 Susanne Meyerhoff
1998 Susanne Meyerhoff HÆDERSTEGN
1997 Torben Grimmel 2017 Carl C. Lauersen
1997 Michael Jensen 2015 Tommy W. Sørensen
1997 Kenneth Nielsen 2009 Leif Nielsen
1996 Ole Riber Rasmussen 2006 Henning Grevelund
1995 Kim Sørensen 2003 Egon Stephansen
1995 Keld Klein Hansen 2002 Villy Olesen
1995 Poul Jacobsen 2001 Willy Dalsgaard
1994 Susanne Meyerhoff 1996 Olav Lund
1994 Charlotte Lind 1992 Kjeld Hansen
1994 Majbritt Hjortshøj 1992 Bøgild Jørgensen
1993 Frank Nielsen 1992 Derek Evy
1993 Karsten Krogner 1990 Holger Bekker
1993 Ole Riber Rasmussen 1989 K. O. Andersen
1992 Karen Hansen 1989 Caude Flesland
1991 Klavs Jørn Christensen 1989 Kaj Muhlig
1990 Jens Harskov 1989 Ebbe Bertram
1990 Jørgen Herlufsen 1988 Bjørn Bentzen
1989 Klavs Jørn Christensen 1988 Gaute Flesland
1988 Peter Aagaard Jensen 1987 E.A.V. Jeppesen
1987 Niels Peder Pedersen 1984 Maggy Schultz
1986 Poul L. Jacobsen 1984 Jørgen Hare
1985 Ole Riber Rasmussen 1983 Hans Rasmussen
1984 Ole Riber Rasmussen 1983 P. J. Johannsen
1983 Ellen Stephansen 1982 Ove B. Arentoft
1982 Ole Riber Rasmussen 1982 Jørgen Pedersen
1981 Kjeld Rasmussen 1982 Knud Jeppesen
1980 Ole Justesen 1982 Ove Rasmussen
1979 Kirsten Broge 1981 Arne Grosse
1979 Bonnie Sandell 1981 Niles Blom Nielsen
1979 Aase Havsteen 1980 Svend Wass
1978 Benny Seifert 1980 Peter Davidsen
1977 Kell Runland 1980 Ejnar Petersen
1976 Jørgen Astrup 1980 Aksel Mosebo
1975 Irene Eriksen 1980 Orla B. Larsen
1974 Kjeld Rasmussen 1979 Tage Christensen
1973 Henning B. Clausen 1979 Knud Kristensen
1972 Poul Steffensen 1978 Henry Hove
1971 Aase Havsteen 1978 Ib Ejlev
1970 Vagn Andersen 1978 Knud Christensen
1969 G. K. Pedersen 1978 Frode Kildehøj
1968 Karl Eigil Pedersen 1978 Aage Norrid
1967 Søren Garnvig 1978 Henning Jørgensen
1966 Uffe Schultz Larsen 1977 Carlo Jensen
1965 Niels Petersen 1977 Niels Langbo
1964 Edvin Østergaard 1977 O. N. B. Jørgensen
1963 Ole Hviid Jensen 1976 Fritz Wessel-Pedersen
1975 Kaj Ove Jensen
1975 Ernst H. Bruhn
DIAMANTNÅL 1975 Poul Glesner
2018 Stine Nielsen 1973 Hvalø Hansen
2013 Jesper Hansen 1973 B. A. Scheibye
2012 Anders Golding 1973 Georg Nielsen
2002 Rene Vogn 1973 Karlo Jensen
2002 Charlotte Jakobsen 1973 Henning Hansen
2000 Torben Grimmel 1973 Knud Nielsen
1999 Susanne Meyerhoff 1972 Frede Hansen
1991 Jens Harskov 1972 O. Hesselberg
1991 Klavs Jørn Christensen 1972 Svend Aage Rasmussen
1990 Frank O. Nielsen 1971 Th. Olsen
1982 Ole Justesen 1971 Uffe S. Larsen
1979 Kirsten Broge 1970 S.P.Jensen-
1979 Bonnie Sandell 1970 Verner Nielsen
1979 Aase Havsteen 1970 Gustaf Nielsen
1970 Axel Warrer
1969 Louis Saunte
KVINDEPOKALEN 1969 Harry Nielsen
2018 Stine Nielsen 1969 Ini Pedersen
2017 Stine Nielsen 1968 N.Lundberg
2016 June Hansen 1968 R.Roelskjær
2015 Charlotte Jakobsen 1965 Brokfeldt
2014 Stine Nielsen 1962 O. Kalhave
2013 Charlotte Jakobsen 1962 Erik Tastum
2012 Stine Nielsen 1961 Erik Thorslund
2011 Stine Nielsen 1961 Allan Christensen
2010 Stine Nielsen 1959 Hans Hare
2009 Anette Jensen 1958 Fru Sætter-Lassen
2008 Stine Andersen 1958 Poul Thomsen
2007 Karin Hansen 1957 Jul Jørgensen
2006 Susanne Meyerhoff 1956 O. Adolph
2005 Karin Hansen 1955 Morten Laursen
2004 Charlotte Jakobsen 1954 Christian Pedersen
2003 Charlotte Jakobsen 1953 Alf Pedersen
2002 Susanne Meyerhoff 1952 J.C. Bilbo
2001 Susanne Meyerhoff 1952 Aage Andersen
2000 Anni Bissø 1952 H. Henriksen
1999 Charlotte Hansen 1951 N. K. Nielsen
1998 Anni Bissø 1950 Poul Thomsen
1997 Susanne Meyerhoff
1996 Susanne Meyerhoff
1995 Anni Bissø ERIK SÆTTER-LASSENS LEDERPOKAL
1994 Susanne Meyerhoff 2018 Finn Johansen
1993 Karen Hansen 2017 Erik Mouritsen
1992 Dorthe Christiansen 2016 Ib Hansen
1991 Karen Hansen 2015 Carsten Klich
1990 Gitte Hedegaard 2014 Anders Sode
1989 Jette K. Larsen 2013 Brian Madsen
1988 Karen Hansen 2012 Bent Helleskov
2011 Niels Laustsen
2010 Bent Winther
JUNIORPOKALEN 2009 Erik Vogn
2018 Stephanie Grundsøe 2008 Kent Jensen
2017 Emil Petersen 2007 Bernd Grimmel
2016 Emil Petersen 2006 Paul Erik Sørensen
2015 Jonas Prip 2005 Niels Erik Nielsen
2014 Jakob Iversen 2004 Poul Torp
2013 Jakob Iversen 2003 Jørgen Steffensen
2012 Christian B. Pedersen 2002 Steen Hansen
2011 Anders Dahl 2001 Jeanie Majbred
2011 Martin Raunsmed 2000 Bo Lilja
2011 Michael Kjeldgaard 1999 Kirsten Steffensen
2010 Nanna Nielsen 1998 Jens Peter Bindesbøll
2009 Christian Andersen 1997 Jørgen Nielsen
2008 Christian Andersen 1996 Hans Erik Feldtfos
2008 Patrick Samleben 1995 Villy Olesen
2008 Morten Fønsskov 1994 Elo Nordahl Hansen
2007 Gitte Henriksen 1993 Finn Danielsen
2007 Pernille Hansen 1992 Per Lohse Hansen
2007 Sidsel Høegsberg 1991 Bent Johansen
2006 Morten Clemmensen 1990 Bjarne Visgaard
2005 Jens Erik Mortensen 1990 Henning B. Clausen
1989 Hans A. Larsen
1988 Bent Rasmussen
UNGDOMSPOKALEN 1987 Holger Riisgaard Nielsen
2018 Michelle Wehage 1986 Holger Kürstein
2017 Emma Nørholm Koch 1985 K. O. Andersen
2016 Josefine Laursen 1984 Torben Jensen
2015 Sara Hvidberg 1983 Ove Rasmussen
2014 Emil K. Petersen 1982 Peter Hansen
2013 Nicklas Kildehøj Andersen 1981 Poul Glesner
2012 Jakob Iversen 1980 Willy Ebling
2011 Casper Bertelsen 1979 Leif Rump
2010 Frederik Larsen 1978 Karl G. Nielsen
2009 Henriette H. Nielsen 1977 Svend Aage Rasmussen
2008 Signe Johannesen 1976 C. J. Rasmussen
2007 Marie H. Christensen 1975 E. A. V. Jeppesen
2006 Laura Buch 1974 Hans Uffe Kildehøj
2005 Christian V. Jensen 1973 Ove N. B. Jørgensen
2004 Thomas Larsen 1972 Thomas Rand
2003 Louise Nielsen 1971 Henning Jørgensen
2002 Hvidebæk Skf. 1970 Svend Rasmussen
2001 Kim Hansen 1969 Louis Saunté
2000 Katrine Andresen 1968 Georg Nielsen
1999 Søren Gadebjerg
1998 Ken Simonsen
1997 Tine Philippsen POUL GLESNER´S FORTJENSTPOKAL
1995 Thomas Jepsen 2018 Thomas Herskind
1994 Philip Orup 2017 Bent Kruse
1993 Claus B. Andersen 2016 Kirsten Meldgaard Hansen
1992 Martin Christensen 2015 Erik Skovmand
1991 Søren Steffensen 2014 Knud Erik Holm
1991 Nicolas H. Nielsen 2013 Kjeld Fristrup
1990 Britta Boel 2012 Knud Overgaard
1989 Henrik Holdensgaard 2011 Mie Nordendorf
1988 Christina Eriksen 2010 Jens Holt Jensen
2009 Anders E. Jensen
2008 Lars Kring Mortensen
VETERANPOKALEN 2007 Helge Pedersen
2018 Jørn Olsen 2006 Willy Dalsgaard
2017 Gert Poulsen 2005 Hugo Andresen
2016 Johan Hansen 2003 Kari Hillers
2015 Poul Kristensen 2002 Henry Petersen
2001 Lis og Svend Åge Hansen
2000 Poul Erik Hansen
1999 Egon Kristensen
1998 Mads Koldborg
1997 Jens Peter Slotmann
1996 Per Jensen
1995 Poul Erik Nielsen
1994 Michael Thomsen
1993 Holger Bekker
1992 Hannah Jeppesen
1991 Holger Kürstein

 

 

Comments are closed.