Hædersbevisninger

Her finder du en oversigt over alle modtagere af Dansk Skytte Unions (Skydesport Danmarks) hædersbevisninger.

Her kan du se reglerne for tildeling af Dansk Skytte Unions (Skydesport Danmarks) hædersbevisninger.

 

Hædersbevisningerne er:

 

 
ERIK SÆTTER-LASSENS VANDREKÆDE   ÆRSMEDLEMMER   DIAMANTNÅL    
2021   Jesper Hansen   2009 Bjarne Sanddahl   2021   Jesper Hansen    
2019   Sissal Skaale   2007 Bendt Rasmussen   2018   Stine Nielsen    
2018   Steffen Olsen   1993 Poul Glesner   2013   Jesper Hansen    
2017   Torben Grimmel   1993 Henning Jørgensen   2012   Anders Golding    
2016   Jesper Hansen   1993 Svend Aage Rasmussen   2002   Rene Vogn    
2015   Christian Kruse   1972 Svend Rasmussen   2002   Charlotte Jakobsen    
2015   Christian E. Andersen         2000   Torben Grimmel    
2015   Christian B Pedersen         1999   Susanne Meyerhoff    
2014   Charlotte Jakobsen         1991   Jens Harskov    
2013   Jesper Hansen   ÆRESTEGN   1991   Klavs Jørn Christensen    
2012   Anders Golding   1991 Henning Jørgensen   1990   Frank O. Nielsen    
2011   Anders Golding   1983 Henry Hove   1986   Poul Lehmann Jakobsen    
2011   Jesper Hansen   1979 Svend Aage Rasmussen   1982   Ole Justesen    
2011   Martin Holmgaard   1975 Poul Glesner   1979   Kirsten Broge    
2010   Charlotte Jakobsen   1970 Svend Rasmussen   1979   Bonnie Sandell    
2009   Charlotte Jakobsen   1967 Finske skytteledere   1979   Aase Havsteen    
2008   Torben Grimmel   1963 Erik Sætter-Lassen            
2007   Charlotte Jakobsen   1958 Birger B. Andersen   POUL GLESNER´S FORTJENSTPOKAL    
2006   Charlotte Jakobsen   1956 A. O. Adolph   2021   Paul Erik Sørensen    
2005   Charlotte Jakobsen   1956 Christian Andersen   2019   Poul L. Jakobsen    
2004   Susanne Meyerhoff   1952 J. C. Bilbo   2018   Thomas Herskind    
2003   Susanne Meyerhoff   1951 Løvenskjold   2017   Bent Kruse    
2002   Charlotte Jakobsen   1951 R. M. Vik   2016   Kirsten Meldgaard Hansen    
2001   Carsten Brandt         2015   Erik Skovmand    
2000   Torben Grimmel         2014   Knud Erik Holm    
1999   Susanne Meyerhoff   HÆDERSTEGN   2013   Kjeld Fristrup    
1998   Susanne Meyerhoff   2017 Carl C. Lauersen   2012   Knud Overgaard    
1997   Torben Grimmel   2015 Tommy W. Sørensen   2011   Mie Nordendorf    
1997   Michael Jensen   2009 Leif Nielsen   2010   Jens Holt Jensen    
1997   Kenneth Nielsen   2006 Henning Grevelund   2009   Anders E. Jensen    
1996   Ole Riber Rasmussen   2003 Egon Stephansen   2008   Lars Kring Mortensen    
1995   Kim Sørensen   2002 Villy Olesen   2007   Helge Pedersen    
1995   Keld Klein Hansen   2001 Willy Dalsgaard   2006   Willy Dalsgaard    
1995   Poul Jacobsen   1996 Olav Lund   2005   Hugo Andresen    
1994   Susanne Meyerhoff   1992 Kjeld Hansen   2003   Kari Hillers    
1994   Charlotte Lind   1992 Bøgild Jørgensen   2002   Henry Petersen    
1994   Majbritt Hjortshøj   1992 Derek Evy   2001   Lis og Svend Åge Hansen    
1993   Frank Nielsen   1990 Holger Bekker   2000   Poul Erik Hansen    
1993   Karsten Krogner   1989 K. O. Andersen   1999   Egon Kristensen    
1993   Ole Riber Rasmussen   1989 Caude Flesland   1998   Mads Koldborg    
1992   Karen Hansen   1989 Kaj Muhlig   1997   Jens Peter Slotmann    
1991   Klavs Jørn Christensen   1989 Ebbe Bertram   1996   Per Jensen    
1990   Jens Harskov   1988 Bjørn Bentzen   1995   Poul Erik Nielsen    
1990   Jørgen Herlufsen   1988 Gaute Flesland   1994   Michael Thomsen    
1989   Klavs Jørn Christensen   1987 E.A.V. Jeppesen   1993   Holger Bekker    
1988   Peter Aagaard Jensen   1984 Maggy Schultz   1992   Hannah Jeppesen    
1987   Niels Peder Pedersen   1984 Jørgen Hare   1991   Holger Kürstein    
1986   Poul L. Jacobsen   1983 Hans Rasmussen            
1985   Ole Riber Rasmussen   1983 P. J. Johannsen            
1984   Ole Riber Rasmussen   1982 Ove B. Arentoft   VETERANPOKALEN    
1983   Ellen Stephansen   1982 Jørgen Pedersen   2019   Jørn Olsen    
1982   Ole Riber Rasmussen   1982 Knud Jeppesen   2018   Jørn Olsen    
1981   Kjeld Rasmussen   1982 Ove Rasmussen   2017   Gert Poulsen    
1980   Ole Justesen   1981 Niles Blom Nielsen   2016   Johan Hansen    
1979   Kirsten Broge   1981 Arne Grosse   2015   Poul Kristensen    
1979   Bonnie Sandell   1980 Orla B. Larsen            
1979   Aase Havsteen   1980 Svend Wass            
1978   Benny Seifert   1980 Peter Davidsen            
1977   Kell Runland   1980 Ejnar Petersen            
1976   Jørgen Astrup   1980 Aksel Mosebo            
1975   Irene Eriksen   1979 Knud Kristensen            
1974   Kjeld Rasmussen   1979 Tage Christensen            
1973   Henning B. Clausen   1978 Henning Jørgensen            
1972   Poul Steffensen   1978 Henry Hove            
1971   Aase Havsteen   1978 Ib Ejlev            
1970   Vagn Andersen   1978 Knud Christensen            
1969   G. K. Pedersen   1978 Frode Kildehøj            
1968   Karl Eigil Pedersen   1978 Aage Norrid            
1967   Søren Garnvig   1977 O. N. B. Jørgensen            
1966   Uffe Schultz Larsen   1977 Carlo Jensen            
1965   Niels Petersen   1977 Niels Langbo            
1964   Edvin Østergaard   1976 Fritz Wessel-Pedersen            
1963   Ole Hviid Jensen   1975 Poul Glesner            
        1975 Kaj Ove Jensen            
        1975 Ernst H. Bruhn            
KVINDEPOKALEN   1973 Knud Nielsen            
2021   Anna Skade                  
2021   Rikke Mæng Ibsen                  
2021   Stine Nielsen                  
2020   Stephanie Grundsøe                  
2019   Stine Nielsen   1968 N.Lundberg            
2018   Stine Nielsen   1968 R.Roelskjær            
2017   Stine Nielsen   1965 Brokfeldt            
2016   June Hansen   1962 O. Kalhave            
2015   Charlotte Jakobsen   1962 Erik Tastum            
2014   Stine Nielsen   1961 Erik Thorslund            
2013   Charlotte Jakobsen   1961 Allan Christensen            
2012   Stine Nielsen   1959 Hans Hare            
2011   Stine Nielsen   1958 Fru Sætter-Lassen            
2010   Stine Nielsen   1958 Poul Thomsen            
2009   Anette Jensen   1957 Jul Jørgensen            
2008   Stine Andersen   1956 O. Adolph            
2007   Karin Hansen   1955 Morten Laursen            
2006   Susanne Meyerhoff   1954 Christian Pedersen            
2005   Karin Hansen   1953 Alf Pedersen            
2004   Charlotte Jakobsen   1952 H. Henriksen            
2003   Charlotte Jakobsen   1952 Aage Andersen            
2002   Susanne Meyerhoff   1952 J.C. Bilbo            
2001   Susanne Meyerhoff   1951 N. K. Nielsen            
2000   Anni Bissø   1950 Poul Thomsen            
1999   Charlotte Hansen                  
1998   Anni Bissø                  
1997   Susanne Meyerhoff   ERIK SÆTTER-LASSENS LEDERPOKAL            
1996   Susanne Meyerhoff    2019 Poul Erik Hansen            
1995   Anni Bissø   2018 Finn Johansen            
1994   Susanne Meyerhoff   2017 Erik Mouritsen            
1993   Karen Hansen   2016 Ib Hansen            
1992   Dorthe Christiansen   2015 Carsten Klich            
1991   Karen Hansen   2014 Anders Sode            
1990   Gitte Hedegaard   2013 Brian Madsen            
1989   Jette K. Larsen   2012 Bent Helleskov            
1988   Karen Hansen   2011 Niels Laustsen            
        2010 Bent Winther            
        2009 Erik Vogn            
JUNIORPOKALEN   2008 Kent Jensen            
2021   Jeppe Olsen                  
2021   Mikkel Petersen                  
2021   Christoffer Rasmussen                  
2019   Stephanie Grundsøe   2007 Bernd Grimmel            
2018   Stephanie Grundsøe   2006 Paul Erik Sørensen            
2017   Emil Petersen   2005 Niels Erik Nielsen            
2016   Emil Petersen   2004 Poul Torp            
2015   Jonas Prip   2003 Jørgen Steffensen            
2014   Jakob Iversen   2002 Steen Hansen            
2013   Jakob Iversen   2001 Jeanie Majbred            
2012   Christian B. Pedersen   2000 Bo Lilja            
2011   Anders Dahl   1999 Kirsten Steffensen            
2011   Martin Raunsmed   1998 Jens Peter Bindesbøll            
2011   Michael Kjeldgaard   1997 Jørgen Nielsen            
2010   Nanna Nielsen   1996 Hans Erik Feldtfos            
2009   Christian Andersen   1995 Villy Olesen            
2008   Christian Andersen   1994 Elo Nordahl Hansen            
2008   Patrick Samleben   1993 Finn Danielsen            
2008   Morten Fønsskov   1992 Per Lohse Hansen            
2007   Gitte Henriksen   1991 Bent Johansen            
2007   Pernille Hansen   1990 Bjarne Visgaard            
2007   Sidsel Høegsberg   1990 Henning B. Clausen            
2006   Morten Clemmensen   1989 Hans A. Larsen            
2005   Jens Erik Mortensen   1988 Bent Rasmussen            
        1987 Holger Riisgaard Nielsen            
        1986 Holger Kürstein            
UNGDOMSPOKALEN   1985 K. O. Andersen            
2020   Elmer Emil Wagner                  
2019   Rikke Norup Bertelsen   1984 Torben Jensen            
2018   Michelle Wehage   1983 Ove Rasmussen            
2017   Emma Nørholm Koch   1982 Peter Hansen            
2016   Josefine Laursen   1981 Poul Glesner            
2015   Sara Hvidberg   1980 Willy Ebling            
2014   Emil K. Petersen   1979 Leif Rump            
2013   Nicklas Kildehøj Andersen   1978 Karl G. Nielsen            
2012   Jakob Iversen   1977 Svend Aage Rasmussen            
2011   Casper Bertelsen   1976 C. J. Rasmussen            
2010   Frederik Larsen   1975 E. A. V. Jeppesen            
2009   Henriette H. Nielsen   1974 Hans Uffe Kildehøj            
2008   Signe Johannesen   1973 Ove N. B. Jørgensen            
2007   Marie H. Christensen   1972 Thomas Rand            
2006   Laura Buch   1971 Henning Jørgensen            
2005   Christian V. Jensen   1970 Svend Rasmussen            
2004   Thomas Larsen   1969 Louis Saunté            
2003   Louise Nielsen   1968 Georg Nielsen            
2002   Hvidebæk Skf.                  
2001   Kim Hansen                
2000   Katrine Andresen                  
1999   Søren Gadebjerg                  
1998   Ken Simonsen                  
1997   Tine Philippsen                  
1995   Thomas Jepsen                  
1994   Philip Orup                  
1993   Claus B. Andersen                  
1992   Martin Christensen                  
1991   Søren Steffensen                  
1991   Nicolas H. Nielsen                  
1990   Britta Boel                  
1989   Henrik Holdensgaard                  
1988   Christina Eriksen                  
                       

Vores sociale medier

Vores partnere