Forening

Er du formand eller bestyrelsesmedlem? - eller blot interesseret i hvad vi tilbyder, så se mere på denne side.

 

Nyheder

Ordinært årsmøde i Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark)

01-03-2024

Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) afholder Skydesportens Dialogmøde inkl. ordinært årsmøde den 13. april 2024 i Idrættens Hus i Brøndby.

Vi har netop udsendt mail til medlemsforeningernes mailadresser med indkaldelsen og information om program og tilmelding.

Se mere herunder:

Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) indkalder, som tidligere annonceret, til ordinært årsmøde i henhold til vedtægternes § 7. 

Tid og sted
Lørdag den 13. april 2023 kl. 10:30
Idrættens Hus, Brøndby Stadion 20, 2605 Brøndby.

Dagsorden og program
Ordinært årsmøde afholdes på Skydesportens Dialogmøde, hvor foreningerne fra kl. 08:00-09:30 også kan deltage i årsmøde i aktivitetskomiteen flugtskydning, samt fra kl. 16:00 i årsmøder i aktivitetskomiteen i ISSF pistolskydning, ISSF riffelskydning og westernskydning. Endelig vil medlemsforeningerne have mulighed for at deltage i en temadrøftelse om visionen for Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) En skydesport for alle som inspiration til næstkommende strategiaftale med Danmarks Idrætsforbund (DIF).

Du finder indkaldelsen som pdf, program for dagen, inklusive dagsorden, budget og kontingentforslag samt foreningernes stemmeberettiget deltagerantal her... 

Øvrigt mødemateriale lægges også løbende på denne side - dog senest 14 dage før årsmødets mødets afvikling. 

Tilmelding
Tilmelding til årsmøde skal, jf. vedtægterne, ske seneste lørdag den 30. marts 2023 kl. 10.30 med angivelse af foreningens stemmeberettigede og øvrige deltagere. Tilmeld dig via linket på vores eventside her...

Via samme link tilmeldes til årsmøder i aktivitetskomiteer.

Pris
Deltagelse i årsmøde og Skydesportens Dialogmøde er uden beregning for foreningernes stemmeberettiget deltagere og medlemmer af Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark)’s aktivitetskomiteer, appeludvalg og arbejdsgrupper. Pris for forplejning for øvrige deltagere er kr. 350,00, som betales ved tilmeldingen.       

Vel mødt – kom og vær med til at skabe en god stemning, en livlig debat og ikke mindst hylde modtagere af skydesportens æresbevisninger!
 

Læs mere

Europamesterskab 2024 i 10 m luft

29-02-2024

Dansk Skytte Union (Skydesport Danmark) har en junior riffelskytte,  fire senior riffelskytter og en senior pistolskytte med til EM 2024 i Györ, Ungarn.

EM er i gang og Rikke Norup Bertelsen fra Viborg skytteforening har været første dansker i kamp mandag. Rikke, der er debutant til EM, leverede en stærk præstation med et resultat på 625,5, hvilket placerede hende som nr. 9, 0,1 point fra finalen.

Jeg er utrolig stolt over min præstation i dag, selvom det selvfølgelig var lidt ærgerligt at være så tæt på finalen. Det har været en fantastisk oplevelse at være her, og ikke mindst at se de andre nationer, hvordan de går til det og hvordan det fungerer

udtaler Rikke Norup Bertelsen efter hendes skydning.

Mandag 26.02
10:45
10m Air Rifle Women Junior
14:45
Final 10m Air Rifle Women Junior (Watch live at 14:35)

Tirsdag 29.02
08:45
10m Air Rifle Mixed Team Relay 1
09:45
10m Air Rifle Mixed Team Relay 2
11:15
Final 10m Air Rifle Mixed Team (Watch live at 11:05)
13:15
10m Air Pistol Men
17:00
Final 10m Air Pistol Men (Watch live at 16:50)

Fredag 01.03
09:30
10m Air Rifle Women Relay 1
11:45
10m Air Rifle Women Relay 2
11:45
10m Air Rifle Men Relay 1
14:00
10m Air Rifle Men Relay 2
15:15
Final 10m Air Rifle Women (Watch live at 15:05)
17:00
Final 10m Air Rifle Men (Watch live at 16:50)

SATURDAY 02.03
13:30
Air Rifle Women Trio Event
16:45
Air Rifle Women Trio Event Medal Match (Watch live at 16:35)
 

Læs mere

ISSF World Cup i Granada

15-02-2024

Den 14.-19. februar afholdes ISSF World Cup i Granada, Spanien for 10 m pistol og riffel.

Riffelskytterne Rikke Ibsen, Anna Nielsen, Nicklas Kildehøj og pistolskytten Frederik Larsen deltager i konkurrencerne.

Landstrænerne Matthias Hahn og Leif Steinar Rolland er holdledere sammen med assisterende riffeltræner Esben Jakobsen.

Program:

Fredag d. 16. februar

  • 08:00 - 09:15: Pistol 10 m herrer – Skydehold 1
    Frederik Larsen blev nummer 51 med 567 point.
  • 10:00 - 11:15: Pistol 10 m herrer – Skydehold 2
  • 12:15: Finale Pistol 10 m herrer (Live kl. 12:02)

Lørdag d. 17. februar

  • 08:00 - 08:30: Riffel 10 m Mixed Team – Skydehold 1
  • 09:15 - 09:45: Riffel 10 m Mixed Team – Skydehold 2: Rikke Mæng Ibsen og Nicklas Kildehøj
  • 11:00: Finale Riffel 10 m Mixed Team (Live kl. 10:47)

Søndag d. 18. februar

  • 08:00 - 09:15: Riffel 10 m herrer – skydehold 1: Nicklas Kildehøj
  • 10:00 - 11:15: Riffel 10 m herrer – skydehold 2
  • 12:00 - 13:15: Riffel 10 m damer – skydehold 1: Rikke Mæng Ibsen og Anna Skade Nielsen
  • 12:15: Finale Riffel 10 m herrer (Live kl. 12:02)
  • 14:00 - 15:15: Riffel 10 m damer – skydehold 2
  • 16:15: Finale Riffel 10 m damer (Live kl. 16:02)

Der er ingen tidsforskel til Granada.

Følg skytterne her...

Læs mere

Vores sociale medier

Vores partnere